استاد در لژیون فرمودند:
باید تزکیه و پالایش داشت شما اول باید پندار سالم داشته باشید تا بتوانید به گفتار و کردار سالم برسید.زمانی که فکرتان سالم باشد حرف بیهوده نمی زنید کسی که حرف توهین آمیز نمی زند فکر سالم دارد چرا یک معتاد حرف لغو می زند؟ چون فکرش افیونی است برای همین می گویند طرف معتاد است حرفش ارزشی ندارد.حتی طرز لباس پوشیدن یک فرد معتاد با زمانی که مصرف کننده نبوده است تفاوت دارد.حالا اگر کسی اعتیاد نداشت اما اهل دروغ یا دزدی یا کلاه سر دیگران گذاشتن یا... باشد باز هم فکرش نمی تواند سالم باشد چون در ضد ارزش قرار دارد و خود به خود از کار خداپسندانه دور می شود.بعنوان مثال گفتم یک گوسفند کاری ندارد علف مال کیست فقط فکر سیر کردن شکم خود هست فرد در دوران مصرف هم فقط می خواهد نشئه باشد و کردار گرگ گونه به خود می گیرد.
باید دانسته هایتان را به عمل تبدیل کنید اگر فقط بدانی اعتیاد بد است فایده ندارد باید بدانی و انجام ندهی. باید ابتدا بیآموزید و سپس به آن عمل کنید.بعضی از افراد خانه و باغ و ویلا و... دارند اما فقط امانتدار هستند،نه خود استفاده می کنند و نه به دیگران خیری می رسانند.باید از عقل و دانایی هم استفاده کرد تصور کنید فردی یک ژیان دارد و از آن کار می کشد ولی یک نفر یک ماشین گران قیمت دارد اما از پارکینگ بیرون نمی آورد کدام با ارزش تر است؟
ما فراموش کرده ایم که از کجا آمده ایم اگر بفهمیم دیگر دنبال ضد ارزش نمی رویم چون احساس خلاء می کنیم می خواهیم با ضد ارزش آنرا پر کنیم اما به آرامش نمی رسیم.آیا کسانی که پول فراوان دارند به آرامش رسیده اند؟خیر
تمام مشکلات ما دوری از خدا می باشد و تنها راه رسیدن به آرامش تزکیه و پالایش است.
توبه یعنی بازگشت از ضد ارزش،یعنی دیگر تکرار نگردد.برای شناخت ضد ارزش ها هر کسی باید به درون خود رفته و فکر کند ببیند چه چیزهایی را به همراه دارد و از آنها دوری کند.همیشه در نظر داشته باشید که هنگام گناه چهار نفر حاضر و ناظر هستند: 1-خدا   2- خود فرد   3 و 4 - دو فرشته الهی
روزی امام صادق (ع) به سائلی صدقه داد و دست خود را بوسید فردی سوال کرد چرا این کار را کردی،ایشان فرمودند:من جای بوسه فرشته را می بوسم. ما همه زیر ذره بین هستیم و خودمان خبر نداریم.


برگرفته از سخنان استاد در لژیون
تهیه کننده:مسافر حمید